STOPCOR PLUS
Η ενισχυμένη σειρά STOPCOR PLUS, παράγεται στα ίδια με τα υπάρχοντα μεγέθη της CLASSIC συσκευής, ωστόσο η διαφορετική σύνθεσή της καλύπτει μεγαλύτερες επιφάνειες και επιφάνειες που έχουν ήδη υποστεί διάβρωση.
Ανταποκρινόμενοι στην ανάγκη της αγοράς,εξελίξαμε τη συσκευή με νέα μέθοδο η οποία την καθιστά πιο αποδοτική σε ένταση, ώστε να καλύπτει και τις πιο απαιτητικές εγκαταστάσεις.
Η αυτόνομη συσκευή STOPCOR με ανόδιο μαγνησίου παρέχει καθοδική προστασία σε οποιαδήποτε μεταλλική επιφάνεια έχει προδιάθεση να παρουσιάσει διάβρωση εξ'αιτίας της ηλεκτρόλυσης.
Η φιλοσοφία του STOPCOR βασίστηκε στη δυνατότητα εφαρμογής ενος θυσιαζόμενου ανοδίου αλλά με τη μέθοδο της επιβαλλόμενης τάσεως.
Κατά τη μέθοδο της καθοδικής προστασίας με το STOPCOR επιβάλλουμε ρεύμα το οποίο προέρχεται απο το θυσιαζόμενο ανόδιο φορτίζοντας αρνητικά την εγκατάσταση που θέλουμε να προστατεύσουμε. Με τον τρόπο αυτό ενώ πριν η εγκατάσταση ήταν άνοδος γαλβανικού στοιχείου (αρνητικός οξειδωτικός πόλος) γίνεται κάθοδος ηλεκτρολυτικού κελιού (αρνητικός αναγωγικός πόλος). Αυτό σημαίνει οτι η εγκατάσταση εξακολουθεί να είναι αρνητικά φορτισμένη όπως και πριν την εφαρμογή της προστασίας αλλα η δράση αντιστρέφεται και έχει προδιάθεση να πάθει αναγωγή και όχι οξείδωση.
Το STOPCOR αντικαθιστά όλες τις προηγούμενες μεθόδους προστασίας και έχει τα παρακάτω πλεονεκτήματα.
Το STOPCOR δεν επηρεάζεται απο καιρικές συνθήκες ούτε επηρεάζει κατά οποιονδήποτε τρόπο οτιδήποτε βρίσκεται κοντά του.Κάθε συσκευή έχει διάρκεια ζωής περίπου 3 ετών ανάλογα με την κάθε περίπτωση. Με την πάροδο αυτου του χρονικού διαστήματος απαιτείται αντικατάσταση.ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ